English || Deutsch  
Karides Evi

Sanırım orta okul yıllarında, yani 12-13 yaşlarında çoğumuz gibi karma akvaryumlarda, tanıdık bildik bitkiler ve balıklarla başladım işe.

Zamanla zevkler değişti, ben geliştim, bitki konusu ilgimi daha çok çeker oldu, balık geri planda kaldı. 90 lı yıllarda birçok deneme yanılmayla bitki yetiştirme konusundaki açlığımı fazlasıyla doyurdum; çünkü çocukken düşlemeye bile kalkışamadığım nice bitkiyi yaşattım, ürettim, zevkimi de fazlasıyla aldım.

İnsan bir şeyleri başarınca farklı şeyler bekler, yeni bir şeyler kollar durur ya, hobiciler bunu iyi bilir. Tam öyle aç arayışlar içindeyken Almanya daki evcil hayvan fuarına gittik. ( Bu arada affınıza sığınarak hemcinsim hobicilere kendi eşim gibi bir ortak diliyorum; çünkü yaklaşık yirmi yıldır bana ait hobinin her türlü sıkıntısını çekmesi yanında bana sonsuz destek sağladı. Hannover deki fuar sayesinde karideslerle tanışınca destekçi olmaktan çıkıp nihayet hobici oldu.) Fuar 2008 yılındaydı ve her şey bundan sonra hızla gelişti. Karides yetiştirebileceğimize dair fikrin ve cesaretin oluşması için yaklaşık altı ay süren hummalı bir araştırma sürecinin ardından tamamen pozitif enerjimiz sayesinde isteğimize uygun bir üretim mekanına şansımızın yardımıyla kavuştuk. Aynı pozitif enerjiyle hemen her karides türünden 30 ar tane getirterek kiraladığımız mekandaki havuzlara büyük umutlarla saldık. Asıl sancı bundan sonra başladı, üretebilecek miyiz kaygısıyla 3500 lt lik havuzlarda 30 ar karidesi aylarca gözledik durduk. Çektiğimiz sıkıntıyı tahmin edin lütfen, sabrı zorlayan bir işti bu.

Bu arada en büyük destekçimiz Almanya da bu işin ustası olup bu ülkede karides hobisinin yayılmasında en çok emeği geçen Gerd Voss adında bir üstattı. Onu şimdi ve her zaman sevgiyle anıyoruz...

Bu hobinin bu noktalara gelmesinde, işin başından beri bizi umutlandıran, yazılarıyla bize destek olan tüm hobicilere ve forumdan dostlara sonsuz sevgilerimizle...

Timur & Handan EKER