English || Deutsch  
Karides Evi
 • Dünya Basınındayız..

  Almanya' nın en prestijli kabukçul canlı dergisi olan CARIDINA dergisinde bu ay yer aldık.

  Almanya ve çevre ülkelerde adını duyurmuş olan CARIDINA dergisinde yer almanın vermiş olduğu mutluluğu sizlerle paylaşmak istiyoruz.Gerek yaptığımız işin gerekse ülkemizin tanıtımı adına bir katkımız olabildiyse ne mutlu bizlere..

  Dergi Almanca dilinde yazılmış olsada sizlerle resimleri paylaşmak istiyoruz.. • HABERİN VİDEOSU

  Antalyalı bir girişimcinin ürettiği sarı, kırmızı, lacivert, beyaz ve siyah gibi renklerde karidesler, özellikle taraftarın ilgisi çekiyor.

  Girişimci Timur Eker, Almanya'nın Hannover kentinde 3 yıl önce katıldığı evcil hayvan fuarında gördüğü renkli karideslerin ilgisini çektiğini ve alıp hobi amacıyla Antalya'daki evinde akvaryumda beslemeye başladığını söyledi.

  Renkli karidesleri gören arkadaşlarının da çok beğendiklerini, almak istediklerini anlatan Eker, bunun üzerine renkli karides üretim çiftliği kurmaya karar verdiğini belirtti.

  Kurduğu tesiste renkli karides üretimine başladığını ifade eden girişimci, yılda 100 bin civarında karides ürettiğini bildirdi. Eker, doğada çok fazla bulunmayan renkli karideslerin tesislerinde renk mutasyonlarının ıslah edilmesi sonucunda elde edildiğini kaydederek, "Farklı renklerdeki karides ve kerevitleri ayrı havuzlarda üretiyoruz. Renkli karides, dünyada 15 yıldan bu yana üretiliyor. Balık besleyenler renkli karidesleri görünce önce şaşırıyor ancak bakımının balığa göre kolay olması ilgiyi artırıyor" dedi.

  İki farklı renkte karides, aynı akvaryumda

  Eker, ürettikleri karideslerde tüm takımların renklerinin bulunabileceğini ancak en fazla sarı, kırmızı, lacivert, siyah ve beyaz renklerin tercih edildiğini ifade ederek, "Özellikle taraftarlar, takımlarının renklerini akvaryumda görmek istiyor. İki farklı renk karidesin akvaryumda dolaşması insanların hoşuna gidiyor. Galatasaray'ın şampiyon olmasından sonra sarı ve kırmızı renklerdeki karides talebinde büyük artış oldu" diye konuştu.

  Timur Eker, 30 çeşit karides türünden üretim yaptığını, renkli karideslerin tanesini 1 ile 35 lira arasında değişen fiyatlarla sattığını kaydetti. Eker, tesisinde ayrıca beyaz ve mavi renkte kerevit de ürettiğini söyledi.
  Karideslere yurt dışından da talep geldiğini ancak yurt içindeki talebi ancak karşılayabildiği için gönderemediğini belirten Eker, "Önümüzdeki aylarda üretimi artırarak yurt dışına göndermeye başlamayı planlıyorum. Satışlarımı genellikle internet ortamından yapıyorum. İnsanlar arkadaşına, eşine hediye olarak gönderebiliyor" diye konuştu.

  Kaynak: AA

 • Yaklaşık 30 yıldır akvaryum hobisi bulunan turist rehberi Timur Eker, Almanya'dan yıllar önce 12 çeşit karides ile 8 çeşit kerevit getirdi.

  Karideslerin sayıları iki yılda 60 bine yükselince, Karides Evi adlı firma kurup ticaretine başlayan Eker, yılda 80 bine yakın karides ve kerevit satışı yaparak Türkiye'nin de bu alandaki tek ve en büyük firması oldu. Dünyada ise alanında ikinci en büyük olan firmada, 24 çeşit karides ile 5 tür de kerevit bulunuyor. Rengarenk minik karides ve kerevitlerin çok hızlı üremesi nedeniyle geçen yıllarda 60 bin olan sayı, üremenin sürmesiyle 500 binlere kadar yükseldi.

  Timur Eker, "Talep o kadar arttı ki yetişemiyoruz. Normalde temmuz- ağustos döneminde 1 ay ara verip üremelerini sağlamamız gerekirken, biz yoğun talep nedeniyle nisan ayında erken üremeye aldık ve satışları da durdurmak zorunda kaldık. Siparişleri sıraya koyuyoruz. Eylül ayında piyasayı açacağız" dedi.

  Timur Eker, her biri 3 bin 500 litrelik 30 havuzun tam kapasite çalıştığını kaydetti.

  NİŞANLIYA KARİDES

  Türkiye'de karides merakının ciddi oranda yaygınlaştığını da anlatan Timur Eker, "Örneğin Kahramanmaraş'a bir koli gönderiyorum. İzmir'de bir öğretmen, Kahramanmaraş'taki nişanlısının doğum günü hediyesi olarak karides gönderiyor. İnsanlarımız artık birbirine karides hediye eder duruma geldi" diye konuştu.

  Mehmet ÇINAR / ANTALYA, (DHA)
 • NTV KaridesEvi Çiftlik Ziyareti

  Geçtiğimiz günlerde NTV ekibi bizleri ziyaret etti..

  Habere dair NTV ve diğer basın organlarında yayınlanan röportajımızı buradan izleyebilirsiniz..

  karidesevi. from karidesevi on Vimeo.

 • Hobici Mağduriyetine Son ! Akvaryuma dalıp gitmişken aklımıza gelen yenilikçi bir dizaynı hayata geçirmek için son dokunuşu yapmak adına hangimiz tereddüt ettik tanka kolumuzu daldırmaya ? İçimize sinen değişiklikleri yaptıktan sonra banyo, mutfak veya tuvalet havlusunu şuursuzca kullandık diye hangimiz taciz edilmedik pisiz diye, acımasızca ? İşte bu soruna bir çözüm bulmak için düşündük taşındık ve Karidesevi olarak her alışverişinizde size ''sadece size özel'' bir akvaryum havlusu hediye etmeye karar vererek konuya son noktayı koyduk. Havlunuzun amacına duyduğumuz saygının ışığında, başka emeller için kullanmaya kalkanlara göstereceğiniz haklı tepkiden duyacağınız gurura saygılarımızla...
 • GAMZE GENÇ in BAŞARISI..!

  Gamze yle tanışmamız bir eğitimci gözüyle değerlendirirsem bir kazançtı bizim için. Beni çok tanımazsınız ama benim eğitimci kimliğim oldukça baskın; çünkü işimi çok seviyorum, ben bir öğretmenim. Hobici olarak da karides için yanıp tutuştuğum bir gerçek. Durum böyle olunca Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesinde okuyan pırıl pırıl bir genç, bize gelip akıl danıştığında, ona yol göstermemizi istediğinde çok sevindik, umutlandık, heycanlandık.

  Aslında biz sadece yön verdik, her şey onun emeğiydi. Antalya da olup tesisi görenler bilir_ ki şehir dışından da çok misafirimiz oldu_ üretimhane oldukça sapa bir yerde, aracınız yoksa toplu taşımayla bize ulaşmanız gerçekten zor; ama Gamze hep geldi, danıştı, bıkmadan sordu! Ve öğrendiklerini öyle güzel uyguladı ki bitirme ödevi hazırlamak için bizden aldığı 10-15 karidesin şu anki sayısını bizce ona sorun.

  Gamzecim, iyi ki tanıştık, keşke bizimle çalışsan ya da karides üretip bize rakip olsan...

  Sunumun harikaydı, seni seviyoruz.

  Handan & Timur EKER

  SUNUMDAN KARELER


  Yazının Kaleme Alınması :Handan EKER

 • ALMAN KARİDES USTALARI KARİDESEVİ NDEYDİ..!

  Geçen hafta, zaman zaman konuşup karideslerle ilgili tartıştığımız; ve yüz yüze görüşme ihtiyacı içinde olduğumuz iki karides ustası nihayet Karidesevi ndeydi.

  Türkiye de pek tanınmamalarına rağmen Almanya da konularında oldukça yetkin, bilgisine ve deneyimine güvenilir karidesçilerden biri Jürgen Scholz diğeri de Mura Kilic (Murathan Kılıç)

  Jürgen in arı karidesler konusunda kendini yetiştirmiş olduğunu ve uzun zamandır da arı karides ürettiğini zaten biliyorduk. Son zamanlarda Tayvan karidesleriyle de çalıştığını ayrıca Kaplan karides ve Arı karides kırmaları ile ilgili oldukça fazla yol aldığını ondan dinledik ağızımızın suyu aka aka...

  Murathan, Almanya da doğup büyüyen Türkiye yi sadece kısa süreli tatillerinden tanıyan ve hala Almanya da yaşayan bir Türk. Çeşitli cüce karidesler konusunda uzmanlaşmış; ama onun bir özelliği daha var ki yıllarca Aquanet TV için karides belgeselleri çekmiş ve hala da Güneydoğu Asya da karidesler üzerine araştırmalarına devam ediyor ve burada da karideslerle ilgili belgeseller çekiyor.

  Bu karides ustalarıyla neden görüşme ihtiyacı içinde olduğumuz meselesine gelince tamamen karides sevgimiz ve karidesseverlerden ötürü... Nihayet caridina ve neocaridina türlerinde yenilenme ihtiyacımızı gidermeyi ve yoğun baskılar üzerine Arı karides türlerinin üretimini göze aldık ve kısa bir süre önce de yeni canlılarımıza kavuştuk. İşte bu yüzden bilgilendirilmeye, yönlendirilmeye ve fikir alışverişine gerek duyduk. Jürgen ve Murathan da bu anlamda davetimizi memnuniyetle kabul ettiler iyi ki de geldiler; ilginç sohbetlerle dolu onların da, bizim de ufkumuzu genişleten doyumlu bir paylaşımdı.

  Zamanla sizlerle de paylaşmak sözüyle...

  Saygılarımızla

  Handan & Timur EKER

  Sevgili Murathan ve Jurgen'in kadrajından tesisimiz..

  Mura Mavi Kaplan Havuzunun başında  Jurgen & Timur


  Havuzlarda Su Altı Çekimleri


  Mura İş Başında  KaridesEvi Ofisimiz


  Usta duayen Timur EKER


  ve
  Muhteşem İkili ( Handan & Timur )

 • ADİST ÖDÜLLERİ

  Herkese Merhabalar, ADist (Akvaryum Dizayn İstanbul) olarak bu yıl ikincisi düzenlenen "2012 Ulusal Bitki Akvaryumu Tasarım Yarışması" sonuçlanmış ve dereceye giren yarışmacılara ödülleri İstanbul Akvartistler Derneğinde takdim edilmiştir.

  Yarışmaya sponsor olarak katılmış bulunmanın mutluluğunu yaşamaktayız.Her kulvarda ADİST'in düzenleyeceği organizasyonlara desteklerimizi sürdüreceğiz.

  Katılımımızı onurlandıran plaketimizi, KaridesEvi adına Sayın.Zeynep Büyükküpcü almıştır.Buradan ADİST yönetimine tekrardan teşekkür etmek istiyoruz.

 • Herkese Merhabalar,

  Geçtiğimiz cuma günü ADist (Akvaryum Dizayn İstanbul) olarak Antalya Karidesevi tesislerine bir ziyarette bulunduk. Harika geçen bu günümüzü burada sizinle fotoğraflar eşliğinde paylaşmak istedik.

  Aslında herşey grubumuzdan Timuçin Sağel'in Antalya'ya yapacağı bir iş seyahati ile başladı. Olması gerekenden bir gün erken gidip Karidesevi'ni görme ve güzel bir gün geçirme kararı alan Timuçin'e beslediğimiz kıskançlık duyguları haddini aşınca dayanamayıp bizde takıldık peşine Kısacası spontane gelişen bir durum oldu; Antalya'da olupta "neden geleceğinizi haber vermediniz?" diyenler çıkarsa diye söylüyorum

  Karidesevi'ni sanırım artık herkes biliyor. Timur ve Handan Eker çiftinin kurduğu ülkemizin en büyük, dünyanın ikinci büyük tatlısu karides üretim tesisi. Daha İstanbul'da yaptıkları seminerde bizzat tanışma fırsatı bulduğumuz, bizlerinde seminerine Antalya'dan kalkıp gelen harika insanlar onlar. Bizide Antalya'da bütün bir gün boyunca en iyi şekilde ağırladılar. Kendilerine buradan tekrar tekrar teşekkür ederiz.

  Orijinal Yazı : Mustafa ERDOĞAR


 • Sevgili Arkadaşlar, Mutlulukla takip ediyoruz ki '' karides ''in tanınması, akvaryum canlıları arasında farkının fark edilmesi açısından umut verici, güzel bir yıl oldu 2011.

  Madem hep birlikte bu hobiyi bu yerlere getirdik, 2012 nin hemen başında karidese gönül verenler olarak bir araya gelip birbirimizin birikimlerinden faydalanmanın, '' Ben karides hakkında daha çok şey bilmek isterim.'' diyen arkadaşların sorularını yanıtlamanın yerinde olacağını düşündük.

  Ve şöyle bir seminer programı hazırladık. Katılımınızı dört gözle bekliyoruz.

  Akvaryum.com Duyumuruz ~ ~ Facebook Etkinlik Davetiyemiz

  Şehir: Bursa
  Yer: Sempati Petshop
  Web adresi: http://www.sempatipetshop.com
  Tarih: 06.01.2012
  Saat: 19.00
  Not: Rezervasyon için Sempati Petshop ile iletişime geçilmesi gerekmektedir!

  Şehir: İzmit
  Yer: Zet Akvaryum
  Web adresi: http://www.zetakvaryum.com/iletisim.html
  Tarih: 07.01.2012
  Saat: 13.00
  Not: Rezervasyon için Zet Akvaryum ile iletişime geçilmesi gerekmektedir!

  Şehir: İstanbul
  Yer: Akvaristler Derneği
  Web adresi: http://www.akvaryum.com/Forum/istanbul_dernegimizin_krokisi_k297012.asp
  Tarih: 08.01.2012
  Saat: 13.30
  Not: Rezervasyon yapılmadan katılım mümkündür!

  Şehir: Ankara
  Yer: Nehir Akvaryum
  Web adresi: http://nehir.akvaryum.com/
  Tarih: 09.01.2012
  Saat: 19.00
  Not: Rezervasyon için Nehir Akvaryum ile iletişime geçilmesi gerekmektedir!

 • Karides Akvaryuma Girdi..

  ANTALYA - Akvaryum canlıları ve bitkilerine merak duyan turist rehberi Timur Eker, bu hobisi nedeniyle 2008 yılında eşi ile birlikte Almanya'da akvaryum bitkilerine yönelik olarak düzenlenen bir fuara gider. Fuarda gördüğü cüce karides ve cüce kerevit olarak adlandırılan renkli karides ve kerevitler ilgisini çeker. 1 yıllık araştırma sonrasında Almanya'dan boyları en fazla 3.5 santimetre olan cüce karidesler ile 5 santimetre olan cüce kerevitlerden renklerine göre 20 çeşit satın alır. 20 karides ve kereviti Antalya'ya getirerek beslemeye başlayan Timur Eker, 4-6 hafta arasında bir dişi karidesin ve kerevetin 20 ila 50 adet arasında ürediğini görür. Karides ve kerevitlerin sayısı hızla artmaya başlamıştır. Bu artış karşısından ticarete yönelmeye karar veren Timur Eker, Güzeloluk Mahallesi'nde her biri 3 bin 500 litre kapasiteli 30 beton havuzun bulunduğu bir yer kurar. Timur’un cüce karides ve kerevitlerinin sayısı iki yılda 60 bine kadar yükselir. Kurduğu internet sitesi ile ilgi çeken Eker, hobi olarak başladığı cüce karides ve kerevit üretimiyle Türkiye’nin her yerine ulaşıyor.

  Türkiye'de süs amaçlı karides ve kerevit üretimini yapan ilk kişi olduğunu ifade eden Timur Eker, 12 tür karides ile 8 tür kereviti 2009 yılında Almanya'dan getirdiklerini kaydederek, "2008 yılında eşimle birlikte Almanya'da akvaryum bitkileri üzerinde düzenlenen bir fuara gitmiştik. Ben 30 yıldır akvaryum hobisiyle uğraşıyorum. Fakat ilk kez bu fuarda akvaryum karidesi ve kerevetini gördüm ve çok etkilendim. Karidesler ve kerevetler hem yüzüyor hem de yürüyorlar. İlk etapta renk renk 12 tane cüce karides, 8 tane de kerevit getirmeye karar verdik. Fakat bu hemen olmadı. Yaptığımız 1 yıllık araştırma çalışmaları sonucu, bakabileceğimize kanaat getirdikten sonra 2009 yılında boyları 3.5 santimetre olan cüce karidesler ile 5 santimetre olan cüce kerevitlerden 20 tane alarak Antalya'ya getirdik" dedi.

  Karides ve kerevitleri, Güzeloluk Mahallesi'nde her biri 3 bin 500 litre kapasiteli 30 tane havuzun içerisinde beslediklerini aktaran Eker, "Dünyada en büyük üretim tesisi 200 bin litre ile Çin'de yapılıyor. Bizim tesisimiz 105 bin litre üretim kapasitesi ile dünyada ikinci sırada yer alıyor. Almanya'da karides ve kerevit üretimi yaygın fakat 5 ila 10 bin litre kapasite arasında üretiliyor" diye konuştu. Orijinal isimleri Latince olan karideslere ve kerevitlere kendileri isim taktıklarını belirten Timur Eker, "Kiraz Karides, Sakura Karides, Turuncu Sakura Karides, Satı Ateş Karides, Beyaz İnci Karides, Mavi İnci Karides, Yeşil Karides, Kaplan Karides, Mavi Kaplan Karides, Siyah Kaplan Karides, Çikolata Karides, Hayalet Karides ve Meksika Cüce Kerevit isimlerini taktık" şeklinde konuştu.

  2 yıl içerisinde toplam 20 karides ve kerevit sayısının 60 bin civarına ulaştığına dikkat çeken Eker, karides ve kerevit sayısının çok hızlı artığını söyledi. Bir dişi karidesin döllenmeden sonra 4 ila 6 hafta içerisinde ürediğini aktaran Eker, "Dişi karides döllendikten sonra yumurtaları karın kesesine indiriyor. 1 kerede 20 ila 50 adet arasında ürüyor. Bugün doğan karidesler ve kerevitler 2 ay içesin de satışa hazır oluyor" bilgisini verdi.

  Kars'tan Edirne'ye her yere yolluyoruz..

  Akvaryum balıklarına göre karides ve kerevit bakımının çok daha kolay olduğunu ifade eden Timur Eker, "Yemedikleri hiçbir sebze, meyve ve yem yok. Türler hepsi ayrı havuzlarda besleniyor. Fiyatları ise 1 lira ile 20 lira arasında değişiyor. Karides ve kerevitleri Türkiye'nin her yerine kargo yoluyla yolluyoruz. Stofen kolilerde 4- 5 gün içerisinde gönderiyoruz. Kars’tan Edirne'ye kadar Türkiye’nin her yerine yolladık. En fazla talep ise İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa’dan geliyor" açıklamasında bulundu. 

  Türkiye'de karides ve kerevit hobisinin pek yaygın olmadığına dikkat çeken Timur Eker, Avrupa'da karides beslemenin bayanların yaptığı bir uğraş olduğunu aktardı. Karides ve kerevitle ilgilenmenin kısa sürede bağımlılığa dönüştüğünü vurgulayan Eker, "İlk etapta aklımızda bu işin ticareti yoktu. Karides ve kerevitleri tamamen hobi amaçlı getirmiştik. Yoğun talep gelince şirket kurmaya, ticaret yapmaya başladık. Ayda 3 bin adet satış gerçekleştiriyoruz. Özellikle bayanlar büyük ilgi gösteriyor" dedi. 2012 yılında 12 karides çeşidini 20'ye çıkarmayı hedeflediklerini söyleyen Eker, satış hedeflerinin ise 50 bin adet olduğunu sözlerine ekledi.

  24.12.2011 - 13:52
  Muhabir : Duygu ŞAHİN DURMAZ
  Kategoriler : Gıda
  İller : Antalya


 • Açılışını yeni yapmış olduğumuz facebook sayfamız şimdiden çok sayıda karides hobicisi dostlarımızın beğenisini kazanmış durumda.Gerek yurtiçi, gerekse yurtdışında tanınan değerli karides hobicisi ve üreticisinin beyenisini kazanan projemiz son sürat yoluna devam etmektedir.Herkese desteklerinden dolayı teşekkürü bir borç biliyoruz.
 • Akvaryum.com akvartist hobicilerin buluştuğu Türkiyenin en büyük hobici web sitesinde Kasım ayı, ayın sistesi seçildik. Buradan Akvaryum.com yönetiminin başında yer alan Refet Ali Yalçın Bey'e tekrardan teşekkürler.
 • ADist 2012 Ulusal Bitki Akvaryumu Tasarım Yarışması'na bu yıl sponsor olarak katılıyoruz. Dereceye giren yarışmacılara hediyelerimiz
  • Birinciye : 20 adet ( koloni ) Mavi Kaplan Karides
  • İkinciye : 20 adet ( koloni ) Kaplan Karides
  • Üçüncüye : 20 adet ( koloni ) Beyaz İnci Karides
 • Antalya'da 30 yıldır akvaryum hobisi bulunan rehber Timur Eker, Almanya'dan getirdiği 12 çeşit cüce karides ile 8 çeşit cüce kerevitinin sayısını, iki yılda 60 bine yükseltince şirket kurup ticarete atılmaya karar verdi. Antalya'da akvaryum canlıları ve bitkilerine uzun yıllardır merak duyan turist rehberi Timur Eker, akvaryum hobisi nedeniyle 2008 yılında Almanya'da düzenlenen akvaryum bitkilerine ilişkin bir fuara gitti. Fuarda gördüğü cüce karides ve cüce kerevit olarak adlandırılan renkli karides ve kerevitler ilgisini çekti. 1 yıllık araştırma sonrasında da Almanya'dan boyları en fazla 3.5 santimetre olan cüce karidesler ile 5 santimetre olan cüce kerevitlerden renklerine göre 20 çeşit satın aldı. İlk etapta 60 karides ve kereviti Antalya'ya getirerek beslemeye başlayan Timur Eker, 6- 8 hafta arasında bir dişisi 20 tane üreyen karides ve kerevitlerinin sayısı hızla artmaya başlayınca Güzeloluk Mahallesi'nde her biri 3 bin 500 litre kapasiteli 30 beton havuzun bulunduğu bir yer yaptı. Cüce karides ve kerevitlerin sayısı iki yılda 60 bine kadar yükseldi. Eker, hobi olarak başladığı cüce karides ve kerevitlere ilişkin kurduğu internet sitesi üzerinden yoğun talep almaya başlayınca da ticaretini yapmaya karar verdi.
  DÜNYANIN İKİNCİ EN BÜYÜĞÜ OLDU
  Timur Eker, orijinal isimleri Latince olan fakat kendisinin 'mavi kaplan', 'siyah inci' gibi isimler taktığı 12 tür karides ile 'turuncu', 'Meksika' gibi çeşitli isimler verdiği 8 kerevit çeşidinin bulunduğunu söyledi. Havuzlardaki karides ve kerevit sayısının hızla artmaya devam ettiğini belirten Eker, Türkiye'de süs amaçlı karides ve kerevit üretimini yapan ilk kişi olduğunu söyledi. Dünyada en büyük üretim tesisinin 200 bin litre ile Çin'de yapıldığını ve 105 bin litre üretim kapasitesi ile kendilerinin ikinci sırada olduğunu dile getiren Timur Eker, Almanya'da üretiminin yaygın olduğunu ancak kapasitelerin 5 ile 10 bin litre arasında değiştiğini kaydetti.
  TÜRKİYE'DE BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ
  Akvaryum balıklarına göre bakımının çok daha kolay olduğunu belirten Timur Eker, ilgilenenlerin ise kısa sürede çok sevdiğini hatta bağımlılığa dönüştüğünü ifade etti. Türlerin hepsinin ayrı havuzlarda beslenildiğini ve fiyatlarının ise 50 kuruş ile 20 lira arasında değiştiğini anlatan Eker, yoğun talep aldıkları için şirket kurmaya ve ticaretine başlamaya karar verdiklerini açıkladı. Eker, Türkiye'de yeni tanındığı için ciddi merak uyandırdığını da sözlerine ekledi.Tesisine ait görüntüler..

 • Eylül sonunda, akvaryum hobisinin gelişmesi ve uzmanlık kazanması adına düzenlenen bir organizasyona katılmak üzere İzmir deki evcil hayvan fuarına davetli olarak gitttik. Bizi davet eden arkadaşlar Tetra sponsorluğunda lepistes güzellik yarışması düzenlemişlerdi ve bizi de bu güzelliğe misafir olarak dahil ettiler. Çok umutlanmadan gittik İzmir e; ama İzmirli hobicilerin karideslere gösterdiği ilgi bizi gerçekten mest etti. Ege nin İncisi dedik, biraz da gezip tozarız diye düşündük; ama tüm fuar süreci tam zamanlı bir performansla, kurduğumuz karides akvaryumun başında durmaksızın gelen soruları cevapladık. Antalya ya döndüğümüz günün sabahı her ikimiz de işlerimize uykusuz, yorgun gitsek de iyi bir şeyler yapmanın huzuru her şeye değdi.