English || Deutsch  
Karides Evi

Karides Akvaryuma Girdi..

ANTALYA - Akvaryum canlıları ve bitkilerine merak duyan turist rehberi Timur Eker, bu hobisi nedeniyle 2008 yılında eşi ile birlikte Almanya'da akvaryum bitkilerine yönelik olarak düzenlenen bir fuara gider. Fuarda gördüğü cüce karides ve cüce kerevit olarak adlandırılan renkli karides ve kerevitler ilgisini çeker. 1 yıllık araştırma sonrasında Almanya'dan boyları en fazla 3.5 santimetre olan cüce karidesler ile 5 santimetre olan cüce kerevitlerden renklerine göre 20 çeşit satın alır. 20 karides ve kereviti Antalya'ya getirerek beslemeye başlayan Timur Eker, 4-6 hafta arasında bir dişi karidesin ve kerevetin 20 ila 50 adet arasında ürediğini görür. Karides ve kerevitlerin sayısı hızla artmaya başlamıştır. Bu artış karşısından ticarete yönelmeye karar veren Timur Eker, Güzeloluk Mahallesi'nde her biri 3 bin 500 litre kapasiteli 30 beton havuzun bulunduğu bir yer kurar. Timur’un cüce karides ve kerevitlerinin sayısı iki yılda 60 bine kadar yükselir. Kurduğu internet sitesi ile ilgi çeken Eker, hobi olarak başladığı cüce karides ve kerevit üretimiyle Türkiye’nin her yerine ulaşıyor.

Türkiye'de süs amaçlı karides ve kerevit üretimini yapan ilk kişi olduğunu ifade eden Timur Eker, 12 tür karides ile 8 tür kereviti 2009 yılında Almanya'dan getirdiklerini kaydederek, "2008 yılında eşimle birlikte Almanya'da akvaryum bitkileri üzerinde düzenlenen bir fuara gitmiştik. Ben 30 yıldır akvaryum hobisiyle uğraşıyorum. Fakat ilk kez bu fuarda akvaryum karidesi ve kerevetini gördüm ve çok etkilendim. Karidesler ve kerevetler hem yüzüyor hem de yürüyorlar. İlk etapta renk renk 12 tane cüce karides, 8 tane de kerevit getirmeye karar verdik. Fakat bu hemen olmadı. Yaptığımız 1 yıllık araştırma çalışmaları sonucu, bakabileceğimize kanaat getirdikten sonra 2009 yılında boyları 3.5 santimetre olan cüce karidesler ile 5 santimetre olan cüce kerevitlerden 20 tane alarak Antalya'ya getirdik" dedi.

Karides ve kerevitleri, Güzeloluk Mahallesi'nde her biri 3 bin 500 litre kapasiteli 30 tane havuzun içerisinde beslediklerini aktaran Eker, "Dünyada en büyük üretim tesisi 200 bin litre ile Çin'de yapılıyor. Bizim tesisimiz 105 bin litre üretim kapasitesi ile dünyada ikinci sırada yer alıyor. Almanya'da karides ve kerevit üretimi yaygın fakat 5 ila 10 bin litre kapasite arasında üretiliyor" diye konuştu. Orijinal isimleri Latince olan karideslere ve kerevitlere kendileri isim taktıklarını belirten Timur Eker, "Kiraz Karides, Sakura Karides, Turuncu Sakura Karides, Satı Ateş Karides, Beyaz İnci Karides, Mavi İnci Karides, Yeşil Karides, Kaplan Karides, Mavi Kaplan Karides, Siyah Kaplan Karides, Çikolata Karides, Hayalet Karides ve Meksika Cüce Kerevit isimlerini taktık" şeklinde konuştu.

2 yıl içerisinde toplam 20 karides ve kerevit sayısının 60 bin civarına ulaştığına dikkat çeken Eker, karides ve kerevit sayısının çok hızlı artığını söyledi. Bir dişi karidesin döllenmeden sonra 4 ila 6 hafta içerisinde ürediğini aktaran Eker, "Dişi karides döllendikten sonra yumurtaları karın kesesine indiriyor. 1 kerede 20 ila 50 adet arasında ürüyor. Bugün doğan karidesler ve kerevitler 2 ay içesin de satışa hazır oluyor" bilgisini verdi.

Kars'tan Edirne'ye her yere yolluyoruz..

Akvaryum balıklarına göre karides ve kerevit bakımının çok daha kolay olduğunu ifade eden Timur Eker, "Yemedikleri hiçbir sebze, meyve ve yem yok. Türler hepsi ayrı havuzlarda besleniyor. Fiyatları ise 1 lira ile 20 lira arasında değişiyor. Karides ve kerevitleri Türkiye'nin her yerine kargo yoluyla yolluyoruz. Stofen kolilerde 4- 5 gün içerisinde gönderiyoruz. Kars’tan Edirne'ye kadar Türkiye’nin her yerine yolladık. En fazla talep ise İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa’dan geliyor" açıklamasında bulundu. 

Türkiye'de karides ve kerevit hobisinin pek yaygın olmadığına dikkat çeken Timur Eker, Avrupa'da karides beslemenin bayanların yaptığı bir uğraş olduğunu aktardı. Karides ve kerevitle ilgilenmenin kısa sürede bağımlılığa dönüştüğünü vurgulayan Eker, "İlk etapta aklımızda bu işin ticareti yoktu. Karides ve kerevitleri tamamen hobi amaçlı getirmiştik. Yoğun talep gelince şirket kurmaya, ticaret yapmaya başladık. Ayda 3 bin adet satış gerçekleştiriyoruz. Özellikle bayanlar büyük ilgi gösteriyor" dedi. 2012 yılında 12 karides çeşidini 20'ye çıkarmayı hedeflediklerini söyleyen Eker, satış hedeflerinin ise 50 bin adet olduğunu sözlerine ekledi.

24.12.2011 - 13:52
Muhabir : Duygu ŞAHİN DURMAZ
Kategoriler : Gıda
İller : Antalya


Haberler