English || Deutsch  
Karides Evi

ALMAN KARİDES USTALARI KARİDESEVİ NDEYDİ..!

Geçen hafta, zaman zaman konuşup karideslerle ilgili tartıştığımız; ve yüz yüze görüşme ihtiyacı içinde olduğumuz iki karides ustası nihayet Karidesevi ndeydi.

Türkiye de pek tanınmamalarına rağmen Almanya da konularında oldukça yetkin, bilgisine ve deneyimine güvenilir karidesçilerden biri Jürgen Scholz diğeri de Mura Kilic (Murathan Kılıç)

Jürgen in arı karidesler konusunda kendini yetiştirmiş olduğunu ve uzun zamandır da arı karides ürettiğini zaten biliyorduk. Son zamanlarda Tayvan karidesleriyle de çalıştığını ayrıca Kaplan karides ve Arı karides kırmaları ile ilgili oldukça fazla yol aldığını ondan dinledik ağızımızın suyu aka aka...

Murathan, Almanya da doğup büyüyen Türkiye yi sadece kısa süreli tatillerinden tanıyan ve hala Almanya da yaşayan bir Türk. Çeşitli cüce karidesler konusunda uzmanlaşmış; ama onun bir özelliği daha var ki yıllarca Aquanet TV için karides belgeselleri çekmiş ve hala da Güneydoğu Asya da karidesler üzerine araştırmalarına devam ediyor ve burada da karideslerle ilgili belgeseller çekiyor.

Bu karides ustalarıyla neden görüşme ihtiyacı içinde olduğumuz meselesine gelince tamamen karides sevgimiz ve karidesseverlerden ötürü... Nihayet caridina ve neocaridina türlerinde yenilenme ihtiyacımızı gidermeyi ve yoğun baskılar üzerine Arı karides türlerinin üretimini göze aldık ve kısa bir süre önce de yeni canlılarımıza kavuştuk. İşte bu yüzden bilgilendirilmeye, yönlendirilmeye ve fikir alışverişine gerek duyduk. Jürgen ve Murathan da bu anlamda davetimizi memnuniyetle kabul ettiler iyi ki de geldiler; ilginç sohbetlerle dolu onların da, bizim de ufkumuzu genişleten doyumlu bir paylaşımdı.

Zamanla sizlerle de paylaşmak sözüyle...

Saygılarımızla

Handan & Timur EKER

Sevgili Murathan ve Jurgen'in kadrajından tesisimiz..

Mura Mavi Kaplan Havuzunun başındaJurgen & Timur


Havuzlarda Su Altı Çekimleri


Mura İş BaşındaKaridesEvi Ofisimiz


Usta duayen Timur EKER


ve
Muhteşem İkili ( Handan & Timur )

Haberler